VIII Warszawski Konkurs Piw Domowych 2018 im. Wojciecha Trześniowskiego

Ósma edycja Warszawskiego Konkursu Piw Domowych, który jest drugim co do wielkości, profesjonalnym konkursem piw domowych w Polsce, za nami. Nasz konkurs łączy nowe, ciekawe kategorie z tymi tradycyjnymi. Tak, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Naszym celem jest także jak największe otwarcie się na piwowarów. Dlatego od edycji 2017 wprowadziliśmy nowe metryczki eliminacyjne „z suwakami”, dzięki którym autor otrzymuje podstawowe informacje, jak jego piwo prezentowało się w kontekście opisu stylu. Wcześniejsze metryczki informowały jedynie o tym, dlaczego piwo odpadło w eliminacjach (błędy lub niestylowość).

Dodatkowo część stylów konkursowych została wybrana wraz z piwowarami w otwartej ankiecie i późniejszych głosowaniach.

Najlepszym piwem VIII WKPD okazało się piwo „Lekkie Dębowe” autorstwa Marka Kaweckiego, czyli styl Hoppy Grodziskie. Nagrodami dla zdobywcy Grand Prix 2018 jest warzenie piwa wg domowej receptury przez Browar Pinta oraz 3000 zł!

Wyniki eliminacji WKPD 2018, które odbyły się 19-20.10 są dostępne tutaj, natomiast wyniki finałowe tutaj. Galeria zdjęć z konkursu jest tutaj, z wyboru Grand Prix 2018 tutaj, a z wręczenia nagród tutaj.

Piwa można było zgłaszać po rejestracji konta w systemie do 12 października: http://wkpd.pspd.org.pl, a dostarczać od 1 do 14 października.

W sumie zgłosiliście 362 piwa, co jest absolutnym rekordem w historii konkursu! Dodatkowo rekordowa okazała się kategoria Black IPA SH, w której otrzymaliśmy aż 104 zgłoszenia! 🙂 Finalnie oceniono 337 piw, z czego do finałów przeszły w sumie 42.

Ogłoszenie wyników odbyło się 26 października o 20:00 podczas jesiennej edycji Warszawskiego Festiwalu Piwa.

Konkurs jest poświęcony pamięci naszego tragicznie zmarłego Kolegi Wojtka Trześniowskiego. Dla niego poświęcona jest jedna z kategorii Belgian Golden Strong Ale. W ten sposób chcielibyśmy uhonorować osobę Wojtka, jak i jego wkład w rozwój piwowarstwa domowego.

Regulamin WKPD 2018 jest dostępny TUTAJ.

Kategorie konkursowe (w nawiasie ilość piw ocenianych i ilość zgłoszeń):

 1. Hoppy Grodziskie [7-8⁰ Blg] 
  (37, 41)
 2. Wood Aged Imperial Stout [24+⁰ Blg]
  (57, 62)
 3. Munich Helles [10,5-12,5⁰ Blg]
  (9, 11)
 4. Dry Stout [9-11⁰ Blg]
  (78, 82)
 5. Flanders Red Ale z owocami w rozumieniu potocznym (piwowar musi podać jakich owoców użył) [12-16⁰ Blg]
  (19, 21)
 6. Black IPA Single Hop (piwowar musi podać jakiego chmielu użył) [14-18⁰ Blg]
  (100, 105)
 7. Belgian Golden Strong Ale [17-23⁰ Blg]
  (37, 48)

Wszystkie opisy stylów w jednym pliku PDF są dostępne TUTAJ.

Uwarzenie piwa według własnego pomysłu nie jest trudne, dzięki czemu nawet początkujący piwowar domowy może się cieszyć owocami swojej pracy. Jednak uwarzenie piwa wyjątkowego, spełniającego rygor stylu, może być wyzwaniem nawet dla doświadczonego rzemieślnika. To właśnie konkursy piw domowych pozwalają podjąć wyzwanie w walce o tytuł najlepszego piwowara a także dowiedzieć się, jakie ewentualne błędy piwowar domowy mógł popełnić podczas warzenia.
Poziom i jakość konkursu nie mierzy się jedynie ilością nadesłanych piw, lecz przede wszystkim doświadczeniem sędziów firmujących obiektywną ocenę własnym nazwiskiem. Nie bez znaczenia są również wysiłki organizatora, aby zapewnić warunki niezbędne do sędziowania. Przygotowując Warszawski Konkurs Piw Domowych opieramy się na, uznanych już w Polsce, Zasadach Dobrej Praktyki dla Konkursów Piw Domowych określonych przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych. W naszym konkursie sędziują jedni z najlepszych, certyfikowanych sędziów piwnych.

zapraszamy do uczestnictwa!

Szef jury
Mateusz Puślecki

Zarząd Mazowieckiego OT
Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych