WKPD 2017

Warszawski Konkurs Piw Domowych 2017 im. Wojciecha Trześniowskiego (20-22.10.2017)

VII Warszawski Konkurs Piw Domowych odbył się w dniach 20-22 października 2017. To drugi co do wielkości, profesjonalny konkurs piw domowych w Polsce. Staramy się, aby kategorie były połączeniem nowych, ciekawych z tymi tradycyjnymi. Tak, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Rejestracja piw zakończyła się 9 października. Piwowarzy domowi z całej Polski, ale także z zagranicy, zgłosili 292 piwa w 6 kategoriach (w nawiasie ilość piw, które dojechały na Konkurs):

– West Coast IPA: 98 (93)
– Owocowy Milk Stout: 63 (59)
– Belgian Blond: 52 (51)
– Hoppy Sour Ale: 28 (27)
– Weizenbock: 27 (26)
– Wędzony Porter Bałtycki: 24 (24)

Wyniki eliminacji są podane na tej podstronie. Instrukcja w jaki sposób czytać nowe metryczki eliminacyjne WKPD jest dostępna tutaj.

Nagrodami dla zdobywcy Grand Prix jest warzenie piwa wg domowej receptury przez Browar Pinta oraz 3000 zł!

Tytuł Grand Prix WKPD 2017, za piwo Milk Stout z dodatkiem pieczonego banana, zdobyli Joanna Mitek i Maciej Palusiński! Gratulujemy! Pełne wynik podane są tutaj.

Sponsorami WKPD są także: Marxam BrewingViking MaltFermentum MobilePolish Hops oraz Brewness.

Gala ogłoszenia wyników odbędzie się 28 października w multitapie The Taps w Warszawie, ul. Sienkiewicza 4. Poznamy zwycięzców i laureatów poszczególnych kategorii oraz zdobywcę tytuły Grand Prix, którego piwo zostanie uwarzone przez Browar Pinta. Zapraszamy: https://www.facebook.com/events/253931831773374Z gali przeprowadzimy także relację live na fan pageu Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych.

Konkurs jest poświęcony pamięci naszego tragicznie zmarłego Kolegi Wojtka Trześniowskiego. Dla niego poświęcona jest jedna z kategorii: Belgian Blond. W ten sposób chcielibyśmy uhonorować osobę Wojtka, jak i jego wkład w rozwój piwowarstwa domowego.

Opisy stylów są dostępne w Opisy stylów WKPD 2017 oraz:

1. Belgian Blond
2. West Coast India Pale Ale
3. Milk Stout z dodatkiem owoców (piwowar musi ujawnić jakich owoców użył)
4. Wędzony Porter Bałtycki
5. Hoppy Sour Ale
6. Weizenbock

Uwarzenie piwa według własnego pomysłu nie jest trudne, dzięki czemu nawet początkujący piwowar domowy może się cieszyć owocami swojej pracy. Jednak uwarzenie piwa wyjątkowego, spełniającego rygor stylu, może być wyzwaniem nawet dla doświadczonego rzemieślnika. To właśnie konkursy piw domowych pozwalają podjąć wyzwanie w walce o tytuł najlepszego piwowara a także dowiedzieć się, jakie ewentualne błędy piwowar domowy mógł popełnić podczas warzenia.
Poziom i jakość konkursu nie mierzy się jedynie ilością nadesłanych piw, lecz przede wszystkim doświadczeniem sędziów firmujących obiektywną ocenę własnym nazwiskiem. Nie bez znaczenia są również wysiłki organizatora, aby zapewnić warunki niezbędne do sędziowania. Przygotowując Warszawski Konkurs Piw Domowych opieramy się na, uznanych już w Polsce, Zasadach Dobrej Praktyki dla Konkursów Piw Domowych określonych przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów DomowychW naszym konkursie sędziują jedni z najlepszych, certyfikowanych sędziów piwnych.

zapraszamy do uczestnictwa
Zarząd Mazowieckiego OT
Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych