Jak czytać metryczkę eliminacyjną?

Szanowni Piwowarzy.

Metryczki eliminacyjne z #wkpd2018 są dostępne po zalogowaniu się do systemu http://wkpd.pspd.org.pl.

Za zgodą Komisji Sędziowskiej PSPD oraz Zarządu PSPD użyliśmy do eliminacji piw zaproponowaną przez nas metryczkę. Została ona wykorzystana TESTOWO i tylko na nasz konkurs. Po Konkursie wraz z sędziami przeanalizujemy, jak się sprawowały. Prosimy też o opinię Was, czyli osoby zgłaszające piwa – co sądzicie o zaproponowanym modelu? Czy otrzymaliście większy feedback o piwie, czy nie? Czy coś byście zmienili? Czy jest dla Was czytelna?

Wielu z Was zgłaszając piwo na konkursy oczekuje jakiejkolwiek zwrotki jakie ono było. Taką informację otrzymywali jednak tylko piwowarzy, których piwo zakwalifikowało się do finału – na rozbudowanej metryczce finałowej.

Metryczka eliminacyjna WKPD, którą teraz otrzymaliście jest przygotowana specjalnie pod każdy ze stylów sedziowanych na konkursie. Zbudowana jest każdorazowo na podstawie opisu stylu, np. Belgian Golden Strong Ale lub Hoppy Grodziskie. Każda cecha wymieniona w opisie ma też odzwierciedlenie w metryczce. Zaznaczenie punktu w 6 stopniowej skali oznacza konkretne natężenie cechy, którą sędziowie danego eliminacyjnego stolika wspólnie wyczuli. Odpowiednio to poziomy:
0 – brak
1 – niski
2 – średnio-niski
3 – średni
4 – srednio-wysoki
5 – wysoki

Przedział odpowiedni dla danego stylu jest oznaczony kropkami na szarym polu. Jeśli dany poziom był niestylowy dla Twojego piwa, kropka znajduje się poza szarym polem. To oznacza, ze ten aspekt receptury piwa powinieneś poprawić przy następnym warzeniu, aby piwo było stylowe.

Zasadnym jest więc analiza otrzymanej metryczki wraz z opisem stylu.

Metryczki zawierają także przyczyny odrzucenia oraz dodatkowe uwagi dla piwowara – czyli pola standardowe dla wcześniejszego modelu metryczek.

Jeśli pole suwaków zostało przekreślone lub niewypełnione oznacza to, że jedna z cech lub wada piwa przykryła pozostałe cechy charakterystyczne dla stylu. Stąd sędziowie nie byli w stanie ocenić ich poziom na suwakach.

Jeśli macie jakiekolwiek spostrzeżenia lub uwagi chętnie je przyjmiemy. Piszcie w wiadomości prywatnej na fanpagu lub na mail mateusz.puslecki@pspd.org.pl

Szef Jury

Mateusz Puślecki