Milk Stout z owocami – opis stylu

Milk Stout z owocami

Autorzy: Przemysław Szczepańczyk, Aleksander Hurko, Bartosz Markowski

Parametry:

Ekstrakt początkowy: 13 ­– 15,5° Blg

Goryczka: 20 – 40 IBU

Barwa: 50 – 80 EBC

Zawartość alkoholu: 4.0 – 6.0% obj.

Aromat: Na pierwszym planie znajdują się średnio niskie do średnio wysokich nuty palone, kawy, czekolady. Uzupełnione są one przez niski do średniego śmietankowy, słodki aromat pochodzący z użycia laktozy, co razem może dawać wrażenie kawy z mlekiem. Niskie do średnio wysokich aromaty pochodzące z dodatku owoców, które jednak nigdy nie powinny dominować nad nutami palonego słodu. Wrażenie owocowości mogą podkreślać niskie do średnich estry powstałe w wyniku fermentacji. Aromaty chmielowe zwykle nie występują, ale nuty typowe dla odmian kontynentalnych są dopuszczalne na niskim poziomie. Bardzo niski poziom diacetylu jest dopuszczalny.

Wygląd: Barwa od bardzo ciemnego brązu do czarnej. W przypadku piw jaśniejszych owoce mogą zmienić barwę piwa. Poziom klarowności jest dowolny. Na barwę piany mogą mieć wpływ użyte owoce, jeśli tak nie jest, powinna być beżowa do jasnobrązowej. Bardzo gęsta, wysoka i trwała.

Smak: Średnio niskie do średnio wysokich nuty palone, kawy, czekolady uzupełnione nieco śmietankowym akcentem wynikającym z dodatku laktozy. Niskie do średnio wysokich smaki pochodzące od użytych owoców, które jednak nigdy nie mogą dominować nad smakami palonego ziarna. Niskie do średnich estry owocowe powstałe w wyniku fermentacji. Owoce i palony słód mogą wnosić zauważalną kwaśność, nie może być ona jednak dominująca. Średnio niska do średnio wysokiej słodycz wynikająca z dosyć wysokiego poziomu cukrów resztkowych i dodatku laktozy. Słodycz jest kontrowana przez paloność, chmielową goryczkę i/lub kwaśność, dzięki czemu piwo zyskuje na pijalności i nie jest mdląco słodkie. Smaki chmielowe zwykle nie występują, ale nuty typowe dla odmian kontynentalnych są dopuszczalne na niskim poziomie. Goryczka średnio niska do średniej, pochodząca zarówno od chmielu jak i palonych słodów. Finisz od słodkawego po lekko wytrawny. Diacetyl na bardzo niskim poziomie jest dopuszczalny.

Odczucie w ustach: Treściwość średnio wysoka do wysokiej. Kremowość piwa bazowego może być nieco zmniejszona przez dodatek owoców, ale wciąż powinna być wyraźna. Wysycenie niskie do umiarkowanego. Odczucie wyklejania jamy ustnej spowodowane zbyt wysoką słodyczą jest wadą, podobnie jak wyraźne odczucia ściągające.

Surowce: Podstawą zasypu jest słód pale ale lub inny jasny słód jęczmienny. Stosunkowo wysoka zawartość palonych ziaren jest konieczna, aby uzyskać odpowiednią barwę i palony smak. Dopuszczalne są dodatki słodów karmelowych, pszenicznych, prażonych lub ziaren niesłodowanych, w szczególności owsa, który może dodatkowo zwiększyć kremowość piwa. Obowiązkowy jest też dodatek laktozy. Dopuszczalne jedynie kontynentalne odmiany chmielu. Drożdże górnej fermentacji produkujące niską do umiarkowanej ilości estrów.

Piwowar może dodać wszelkie owoce dopuszczone do spożycia. Zaznaczyć należy jednak, że mowa tu o owocach w rozumieniu potocznym, nie botanicznym ani prawnym. Piwa z dodatkiem np. ogórków lub pomidorów nie będą dopuszczone do konkursu. Piwowar musi podać jakich owoców użył do produkcji piwa. W razie wątpliwości, czy dany owoc może zostać użyty, prosimy pytać organizatora konkursu przed zgłoszeniem piwa – od decyzji o niezakwalifikowaniu piwa ze względu na niedozwolony dodatek nie ma odwołania.

Dodatki: Owoce: w sensie botanicznym i prawnym zabronione
Drewno: Zabronione
Przyprawy: Niewskazane
Surowce niesłodowane: Niewskazane
Dzikie drożdże: Zabronione
Inne dodatki: Zabronione
Wszelkie uwagi i pytania prosimy przesyłać na adres: mazowiecki@pspd.org.pl lub zadawać je za pośrednictwem fanpage.