Session IPA – opis stylu

Autor: Bartosz Markowski

Styl, powstały w wyniku zapotrzebowania konsumentów na piwa dorównujące chmielowością American IPA, ale o mniejszej zawartości alkoholu, większej pijalności i „sesyjności”.

Parametry:
Ekstrakt początkowy: 10,5-12,9º Blg
Ekstrakt końcowy: 1,5-3,5º Blg
Zawartość alkoholu: 3,5-4,9% obj.
Goryczka: 35-60 IBU
Barwa: 6-20 EBC

Aromat:
Zdominowany przez intensywne aromaty chmielowe. Mają one charakter cytrusów, owoców tropikalnych, żywicy, sosny, kwiatów, czarnej porzeczki i inny typowy dla nowofalowych odmian chmielu. Może pojawić się delikatna słodowość, która nie powinna być intensywna i ma stanowić tylko tło dla chmielu. Aromaty karmelowe, mocno estrowe i diacetylu są wadą.

Wygląd:
Od słomkowej do złotej. Lekka opalizacja spowodowana chmieleniem na zimno jest dopuszczalna. Piana obfita, gęsta i trwała, koloru białego.

Smak:
Chmielowy smak od poziomu średniego do wysokiego o charakterze cytrusów, owoców tropikalnych, żywicy, sosny, kwiatów, czarnej porzeczki i innych typowych dla nowofalowych odmian chmielu. Lekka podbudowa słodowa o charakterze biszkoptów, zbożowości od poziomu niskiego do średnio-niskiego. Balans zdecydowanie w kierunku chmielowości – słodowość nie może przysłaniać posmaków chmielowych. Finisz wytrawny. Brak posmaków karmelowych, estrów owocowych i diacetylu.

Goryczka:
Od średnio wysokiej do wysokiej. Czysto chmielowa, bez akcentów taninowych, słodowych lub alkoholowych.

Odczucie w ustach:
Treściwość niska do średnio niskiej. Piwo powinno być wyraźnie wytrawne i rześkie. Odczucia ściągania i zalegania są wadą. Brak alkoholowego rozgrzewania.

Ogólne wrażenie:
Lżejsza wersja American IPA, która mimo obniżonych parametrów zachowuje charakterystyczną intensywną chmielowość. Od American Pale Ale odróżnia je z reguły wyższa goryczka, balans słodowo-chmielowy przesunięty bardziej w stronę chmielu i większa wytrawność. Bardzo wysoka pijalność jest kluczową cechą stylu.

Surowce:
Bazę piwa stanowi amerykański dwurzędowy słód pale ale, którego najlepszym odpowiednikiem dostępnym w Europie jest słód pilzneński. Słody karmelowe, jeśli zostaną użyte, powinny stanowić niewielki procent zasypu, gdyż wysoka treściwość i posmaki karmelowe są niepożądane. Niezbędne jest użycie nowofalowych odmian chmielu, najczęściej z USA lub antypodów, zastosowanych także na zimno. Neutralne drożdże górnej fermentacji o czystym profilu smakowym.

Przykłady komercyjne: „Green Party” – Browar Green Head, „Fajrant” – Browar Zakładowy, „Piece of Cake” – Browar Trzech Kumpli