Pomona 2018

I Konkurs cydrów domowych Pomona 2018

Zainteresowanie wysokiej jakości cydrem jest coraz większe. Entuzjastyczne nastawienie do cydrów widać nie tylko w kolebce piwnej rewolucji, czyli Stanach Zjednoczonych, ale choćby w Wielkiej Brytanii.

W Polsce, największym producencie jabłek w Europie, powoli zaczynamy dostrzegać olbrzymi potencjał cydru. Także wielu piwowarów domowych próbuje mierzyć się z jego produkcją. Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych chce wspierać cydrową rewolucję.

Z wielką przyjemnością ogłaszamy I Konkurs cydrów domowych Pomona, który odbędzie się 31.05-1.06. Grono profesjonalnych i doświadczonych sędziów wybierze najlepszy cydr wytrawny 2017 roku. Dlaczego 2017? Zachęcamy bowiem do tradycyjnego podejścia do cydru: produkcji cydru jesienią z owoców po zbiorach, a degustacji wiosną kolejnego roku. Kilkumiesięczne leżakowanie pozwoli „otworzyć cydr”, czyli uzyskać najlepszy smak i aromat.

Zatem drodzy Cydrownicy i Piwowarzy: róbcie cydr i do zobaczenia wiosną!

 

Kategoria

Cydr wytrawny (opis stylu cydr wytrawny Pomona 2018)

Oto wyniki:

1. (45.33 pkt) Marek Jurgielewicz
2. (43.60 pkt) Artur Pasieczny
3. (40.67 pkt) Wacław Krasoń
4. (39.00 pkt) Łukasz Wasilewski
5. (38.00 pkt) Piotr Szcześ
6. (37.33 pkt) Krzysztof Czechanowski
7. (36.33 pkt) Bartłomiej Krzeczkowski
8. (32.67 pkt) Konrad Sworowski

Gratulacje!

 

Terminy

  • Przyjmowanie zgłoszeń: 1-22 maja 2018 r. na http://pomona.pspd.org.pl
  • Recepcja (przyjmowania butelek): 14-25 maja 2018 r.
  • Konkurs odbędzie się 31.05-1.06 2018 r.
  • Wnoszenie opłat konkursowych do 25 maja 2018 r.
  • Miejsce: Warszawa, siedziba Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.

Regulamin

Dostępny po kliknięciu w REGULAMIN I KONKURSU CYDRÓW DOMOWYCH oraz na https://pomona.pspd.org.pl/

Kto może wziąć udział w konkursie

Każda osoba pełnoletnia, która samodzielnie i metodami domowymi wyprodukuje cydr (niezależnie od umiejętności). Dodatkowo – zaakceptuje regulamin i zechce wysłać swój cydr na konkurs. Rejestracja cydrów, regulamin i inne szczegóły dostępne: http://pomona.pspd.org.pl

Jak wziąć udział w konkursie

Należy zrobić cydr, zgodnie z wymogami stylu (opis stylu cydr wytrawny Pomona 2018). Następnie zarejestrować się poprzez formularz online (zostanie udostępniony wkrótce), dokonać opłaty rejestracyjnej która wynosi 15 zł (dla członków PSPD 12 zł), a następnie wysłać 3 butelki 0,5 l lub 4 butelki 0,3 l na adres podany w regulaminie. Szczegóły podamy bliżej terminu.

Nagrody

Bony do zrealizowania na zakupy w sklepie Marxam:

  1. miejsce – bon o wartości 250 zł
  2. miejsce – bon o wartości 150 zł
  3. miejsce – bon o wartości 100 zł

Kontakt z organizatorami:

Pomona

Nimfa etruska, o wdzięcznym imieniu Pomona, zakochała się w Wertumnusie. Ów podarował jej cudowne jabłko, po którego zjedzeniu stała się boginią (a także jego żoną). Wśród rzymskich bogów Pomona odpowiedzialna jest za płodność sadów, drzewa owocowe i co najważniejsze – dojrzałe jabłka. Miała swoich kapłanów, posągi, a nawet święty gaj. Przedstawiana była jako młode, niewinne dziewczę w wiejskiej sukience, często z psem, gałązką jabłoni w dłoni, owocami lub rogiem obfitości. Zawierzając jej mocy sprawczej, nazywamy konkurs jej imieniem. Niech przynosi sadom obfity plon!

Jury

Cydry oceniać będą Certyfikowani Sędziowie PSPD, doświadczeni w konkursach piw domowych, także: interesujący się cydrami domowymi i rzemieślniczymi. Przed konkursem przejdą także dodatkowe szkolenie i kalibrację z oceny cydrów.

Zasady oceny

Wybór najlepszego cydru będzie przebiegał dwuetapowo, na zasadach stosowanych w konkursach piw domowych.

  1. Pierwszy etap: eliminacje, ma za zadanie wyłonić maksymalnie 10 najlepszych cydrów. W trakcie eliminacji sędziowie ocenią czy zgłoszone cydry:

Dla cydrów, które nie przejdą pozytywnie eliminacji, zostanie wypełniona metryczka eliminacyjna z uwagami do sędziów. Zostanie ona później przekazana zgłaszającemu. Komisja sędziowska będzie oceniać transzami – na stół będzie trafiać jednorazowo kilka próbek cydrów, z których zostaną wybrane najlepsze. W ten sposób zostaną wyłonieni finaliści.

  1. Drugi etap: finały. Do tego etapu zakwalifikują się wyłącznie najlepsze cydry, bez wad. W trakcie rundy finałowej Komisja Sędziowska oceni próbki pojedynczo. Będą one poddawane ocenie zgodnie ze standardami przyjętymi przez PSPD. Każdy z sędziów niezależnie wypełnia arkusz oceny (zwany metryczką finałową) i samodzielnie przyznaje punkty w przedziale od 0 do 50. Metryczki zostaną one później przekazane zgłaszającym. O zajętym miejscu decydować będzie ilość punktów przyznanych przez sędziów (średnia arytmetyczna punktów wszystkich sędziów). Trzy pierwsze miejsca zostaną nagrodzone.

 

Historia

Pierwszy konkurs cydrów domowych został zorganizowany w lipcu 2015 roku w Siedlcach. Kolejny – w 2016 roku w Warszawie, przy okazji V WKPD. Niestety, w 2017 roku konkurs cydrów się nie odbył, przerywając ciągłość. Dlatego w 2018 rozpoczynamy liczenie od nowa. Liczymy, że z patronką, Pomoną, uda się stworzyć na stałe ważny konkurs cydrowy na skalę kraju, a kto wie, może i zagranicy. Co łączy wszystkie powyższe konkursy? Dwie rzeczy: wsparcie PSPD oraz osoba współorganizatora: Przemka Iwanka.

 

Organizatorzy

Mazowiecki Oddział Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych oraz Piwo i Cydr

fot. Wikipedia