Brett English Barleywine – opis stylu

Brett English Barleywine
Autor: Aleksander Hurko

Parametry:
Ekstrakt początkowy: 20-24 blg
Ekstrakt Końcowy: 2-6 blg
Zawartość alkoholu: 8-11%
Goryczka: 30-50 IBU
Barwa: 16-40 EBC

Aromat:
Na pierwszym planie bogate aromaty słodowe (chlebowe, suszonych owoców(morele, rodzynki) na poziomie od średniego do średniowysokiego; uzupełniane przez nuty „funky” pochodzące od pracy dzikich drożdży (estry owocowe, ale też „końskiej derki”, skórzane, czy ziemiste) na poziomie od średnio niskiego do średniego. Aromaty chmieli kontynentalnych (ziołowe, przyprawowe, ale nie owocowe) od niewyczuwalnych do niskich. Estry owocowe pochodzące zarówno od pracy Saccharomyces jak i Brettanomyces na poziomie od średnio niskiego do średniego. Mogą pojawić się nuty pochodzące od długiego leżakowania (utlenienia): sherry, suszonych owoców – na poziomie do średnio niskiego.

Wygląd:
Barwa od ciemnozłotej do  ciemno miedzianej, klarowne. Piana średnio obfita, może być nietrwała ze względu na wysoką zawartość alkoholu.

Smak:
Na pierwszym planie bogate aromaty słodowe (chlebowe, suszonych owoców – morele, rodzynki na poziomie od średniego do średniowysokiego; uzupełniane przez nuty „funky” pochodzące od pracy dzikich drożdży (estry owocowe, ale też „końskiej derki”, skórzane, czy ziemiste) na poziomie od średnio niskiego do średniego. Smaki chmieli kontynentalnych (ziołowe, przyprawowe, ale nie owocowe) od niewyczuwalnych do niskich. Estry owocowe pochodzące zarówno od pracy Saccharomyces jak i Brettanomyces na poziomie od średnio niskiego do średniego. Mogą pojawić się nuty pochodzące od długiego leżakowania (utlenienia): sherry, suszonych owoców – na poziomie do średnio niskiego. Balans przesunięty w stronę słodowej słodyczy uzupełnianej o smaki „funky” wymienione powyżej.

Goryczka:
Niska do średnio niskiej, chmielowa. Nie może być ostra, ani zalegająca. Ma głównie kontrować słodycz pochodzącą od słodów.

Odczucie w ustach:
Wysycenie od niskiego do średnio niskiego. Pełnia od średniej do wysokiej. Może być wyklejające. Ze względu na wysoką zawartość alkoholu może pojawić się rozgrzewanie alkoholowe na poziomie do średnio niskiego.

Wrażenie ogólne:
Klasycze, mocne, i długo leżakowane piwo z wysp brytyjskich przefermentowane częściowo lub w całości „dzikimi” drożdżami Breattanomyces. Charakteryzuje się bogatą stroną słodową uzupełnianą przez nuty „funky”. Zastosowany zasyp to zwykle głównie słód pale ale z niewielką domieszką słodów karmelowych i/lub ciemnych. Słodowość dominuje w aromacie i smaku oraz łączy się z drugoplanowymi nutami „dzikimi” i owocowymi pochodzącymi od użycia szczepów drożdży Brettanomyces. Do chmielenia użyte są jedynie szlachetne odmiany kontynentalne.

Surowce i technologia:
Dopuszczalne są wersje zarówno fermentowane mieszanką drożdży saccharomyces i brettanomyces jak też w 100% dzikimi drożdżami gatunku brettanomyces.